Dysplazja rozwojowa stawu biodrowego a usg stawów dziecka – wszystko co musisz wiedzieć

Dysplazja rozwojowa stawu biodrowego a usg stawów dziecka – wszystko co musisz wiedzieć

Dysplazja rozwojowa stawu biodrowego to stan, w którym u niemowląt i małych dzieci staw „kulisty” stawu biodrowego nie tworzy się prawidłowo. Czasami nazywa się to wrodzonym zwichnięciem stawu biodrowego lub dysplazją stawu biodrowego. Usg stawów dziecka to badanie pozwalające ocenić stan zdrowia bioderek u małego dziecka.

Staw biodrowy łączy kość udową (kość udową) z miednicą. Górna część kości udowej (głowa kości udowej) jest zaokrąglona jak kula i znajduje się wewnątrz panewki biodrowej w kształcie miseczki.

W dysplazji panewka stawu biodrowego jest zbyt płytka, a głowa kości udowej nie jest mocno umocowana, przez co staw biodrowy jest luźny. W ciężkich przypadkach kość udowa może wypaść z gniazda (zwichnąć). Dysplazja może wpływać na jedno lub oba biodra, ale częściej występuje w lewym biodrze. Częściej występuje również u dziewcząt i pierworodnych dzieci.

 

Usg bioderek Poznań – czego można uniknąć dzięki badaniu

Bez wczesnego leczenia dysplazja rozwojowa stawu biodrowego może prowadzić do:

– problemów z poruszaniem się (np. utykanie)

– bólu

– choroby zwyrodnieniowej stawów biodrowych i pleców

Dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu dzieci rzadziej wymagają operacji i częściej rozwijają się prawidłowo.

 

Poradnia preluksacyjna Poznań – kiedy należy zrobić usg bioderek? Wyjaśniamy

Biodra Twojego dziecka zostaną sprawdzone w ramach fizycznego badania przesiewowego noworodka. Badanie polega na delikatnym poruszaniu stawami biodrowymi dziecka, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów: usg bioderek Poznań. Nie powinno to powodować u niego żadnego dyskomfortu.

Jeśli lekarz uzna, że biodro jest niestabilne, dziecko powinno zostać poddane badaniu usg stawów biodrowych w wieku od 4 do 6 tygodni.

Niemowlęta powinny mieć USG biodra w wieku od 4 do 6 tygodni, jeśli:

– w Twojej rodzinie występowały problemy z biodrami w dzieciństwie

– dziecko było ułożone w złej pozycji w czasie ciąży

  Złamanie nosa

– Jeśli masz już dziecko, które miało problemy z bioderkami okresie niemowlęcym.

 

Czasami biodro dziecka samoczynnie się stabilizuje przed terminem badania, ale nadal należy je sprawdzić, aby się upewnić, że wszystko jest w porządku. Uzyskaj pomoc i wsparcie na całym etapie usg stawów biodrowych niemowląt. Sprawdź, jak wygląda usg bioderek w Poznaniu.