Czy system Vectra XT jest przydatny podczas planowania operacji piersi?

Podjęcie decyzji o operacji piersi jest decyzją bardzo trudną. Z jednej strony marzenie o pięknych, krągłych piersiach zdaje się skłaniać do zabiegu, jednak rozległość operacji oraz długi okres rekonwalescencji wywołują u pacjentek uzasadnione obawy. Nie pomaga również brak pewności co do ostatecznego efektu zabiegu i tego, czy nowe piersi będą harmonijnie współgrały z sylwetką ciała kobiety. Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość wizualizacji spodziewanych efektów operacji – rozwiązanie takie daje system Vectra XT

System Vectra XT to urządzenie bardzo nowoczesne, które z pewnością jest innowacyjnym podejściem w planowaniu procedur chirurgii plastycznej. Można powiedzieć, że w znaczący sposób ułatwia komunikację na linii lekarz-pacjent. „Myślę, że przedstawienie pacjentce jak będą wyglądały piersi po powiększeniu implantami w jej indywidualnym przypadku pomaga osiągnąć pewność, że oczekiwania pacjentki oraz chirurga co do efektów końcowych operacji są identyczne” mówi chirurg plastyczny, dr Craig Layt. Dzięki systemowi Vectra XT pacjentka posiada świadomość tego, jak decyzje dotyczące wyboru implantów będą miały wpływ na jej późniejszy wygląd.

Na czym polega praktyczne wykorzystanie systemu Vectra XT w planowaniu powiększania piersi?

Urządzenie to jest przeznaczone do jak najdokładniejszego obrazowania kształtu, zarysu oraz kolorytu wybranych części ciała. Dokładne odwzorowanie wyglądu pacjentki przed zabiegiem oraz przedstawienie efektów pooperacyjnych za pomocą obróbki graficznej uzyskanych obrazów zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji o zabiegu.

Procedura rozpoczyna się od wykonania przez urządzenie serii zdjęć tułowia pacjentki pod różnymi kątami. Pacjentka staje przed urządzeniem, które wyglądem przypomina system połączonych ze sobą ekranów. Po uprzednim rozebraniu się do pasa należy stanąć w pozycji wyprostowanej z rękami wspartymi na biodrach. Proces skanowania trwa dosłownie kilka milisekund zatem wykonanie ruchu przez pacjentkę nie wpływa na wyniki obrazowania. Wykonane zdjęcia są następnie analizowane przez komputer i dzięki oprogramowaniu systemu Vectra XT ulegają one scaleniu w obraz trójwymiarowy, który oglądać można na dużym ekranie komputera. Dzięki wysokiej rozdzielczości możliwe jest bardzo dokładne odwzorowanie budowy ciała kobiety oraz jej przedstawienie w postaci obrazów 3D wysokiej jakości. Wyposażenie komputera w odpowiedni program pozwala pokazać pacjentce, jak będzie wyglądał jej biust w zależności od użycia do operacji różnych modeli implantów dostępnych obecnie na rynku. Można powiedzieć, że chirurg wykonuje implementację różnych modeli protez piersiowych uwzględnionych w programie (m.in.Allergan, Eurosilicone, Silimed) w trójwymiarową sylwetkę. Łatwiej jest również zwrócić pacjentce uwagę na różnice pomiędzy implantami anatomicznymi a okrągłymi, a także przedstawić wygląd piersi z profilu. Kobieta, która na bieżąco widzi różnice w zmianie wyglądu swoich piersi na ekranie komputera ma szansę aktywnie uczestniczyć w procesie wyboru implantów oraz dokładnie przedstawić lekarzowi swoje oczekiwania. Po ustaleniu wszystkich decyzji dotyczących operacji obraz zostaje zapisany w pamięci komputera i może zostać wykorzystany przez chirurga w trakcie wykonywania zabiegu.

  Dysplazja rozwojowa stawu biodrowego a usg stawów dziecka – wszystko co musisz wiedzieć

W Stanach Zjednoczonych, gdzie popularność operacji jest znacznie większa niż w Polsce, a system Vectra XT wykorzystywany jest od wielu lat chirurdzy nie wyobrażają sobie już możliwości rozmów o efektach operacji bez wykorzystania tego narzędzia. Nie bez powodu mówi się, że obrazowanie z wykorzystaniem systemu Vectra XT wyraża więcej niż 1000 słów.

Dodatkową zaletą urządzenia Vectra XT jest możliwość ustawienia go w gabinecie przy dowolnie wybranej ścianie oraz brak konieczności martwienia się o dobór odpowiedniego tła do wykonania zdjęć.

Systemy Vectra XT mogą być wykorzystywane nie tylko podczas planowania operacji plastycznej piersi, ale również podczas przygotowań do każdego rodzaju operacji plastycznej, np. korekcji nosa czy plastyki brzucha. Odpowiednie programy umożliwiają także symulację zmian powierzchnio skóry twarzy podczas zabiegów polegających na podaniu wypełniaczy czy kwasu hialuronowego np. w obrębie fałdów nosowych. Dzięki temu, że ruch pacjenta w trakcie wykonywania serii zdjęć nie wpływa na wynik obrazowania 3D procesowi temu można poddawać również dzieci.