Jak zadbać o kondycję włosów – kosmetyki niezbędne w Twojej łazience

Jak zadbać o kondycję włosów – kosmetyki niezbędne w Twojej łazience

Ochrona przed czynnikami fizycznymi, mechanicznymi, a także wpływ na regulacje temperatury ciała – to główne zadania włosów, występujących niemal na całym ciele. O włosy na głowie dbamy ze szczególną starannością. Wyrastających w innych miejscach, np. na nogach i pod pachami próbujemy się skutecznie pozbyć. Bujne, piękne włosy na głowie są oznaką zdrowia, witalności i dobrej kondycji organizmu.

Z czego składa się włos?

Włosy zbudowane są z korzenia, który osadzony jest w skórze oraz łodygi wystającej ponad skórę. W centrum korzenia, czyli w brodawce włosa, w komórkach macierzystych powstają komórki włosa, które ulegają keratynizacji. Korzeń otoczony jest naczyniami krwionośnymi, które odżywiają włosy i całą skórę głowy oraz usuwają substancje, toksyczne i szkodliwe. Na stan włosów wpływa szereg czynników, zarówno zewnętrznych jaki i wewnętrznych (sposób odżywiania, hormony, stres, warunki genetyczne)

Myjemy głowę

Istotny wpływ  na stan i wygląd włosów w dużym stopniu ma ich prawidłowa pielęgnacja. Obejmuje ona przede wszystkim oczyszczanie włosów i skóry głowy odpowiednim szamponem dobranym do typu włosów, wzbogaconym o składniki pielęgnacyjne, odżywcze, lecznicze. Mycie skóry głowy i włosów należy przeprowadzić dwukrotnie, dokładnie wmasowując preparat w skórę głowy, a następnie obficie spłukać wodą. Masaż skóry głowy, wykonywany w trakcie aplikacji preparatu poprawia jej ukrwienie, odżywienie i dotlenienie tkanek, a także wchłanianie składników zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. W zależności od stopnia przetłuszczania, włosy należy myć dwa, trzy razy tygodniowo, a przy intensywnym przetłuszczaniu nawet każdego dnia.

Jaki szampon do włosów wybrać?

Włosy normalne oczyszczamy łagodnymi szamponami, bez efektu mocnego odtłuszczania. Do włosów przetłuszczających zaleca się stosowanie szamponów wzbogaconych np. w ekstrakty roślinne zawierające garbniki czy pochodne kwasu abietynowego, zapobiegające szybkiemu przetłuszczaniu. Produkty te pozbawione są składników natłuszczających. Preparaty przeznaczone do mycia włosów suchych wzbogacone są w związki lanoliny, oleje roślinne oraz substancje zatrzymujące wilgoć np. pantenol, a także substancje wygładzające i ułatwiające rozczesywanie np. silikony, proteiny. Szampony do pielęgnacji włosów zniszczonych bazują na składnikach stosowanych w produktach do włosów suchych. Włosy zniszczone wymagają jednak wyższej ich koncentracji. Specjalnego traktowania potrzebują włosy i skóra głowy dotknięte łupieżem. Dla osób z tą dolegliwością przeznaczone są szampony wzbogacone w składniki biologicznie czynne np. siarczek selenu, pirytion cynku, cyklopiroksoaminę.

  Czy można zamontować zmywarkę pod płytą gazową

Teraz odżywianie, regeneracja i wygładzanie włosów!

Kolejnym etapem pielęgnacji jest odżywienie włosów i skóry głowy. Drogerie i apteki oferują szeroki wybór odżywek, masek, żeli, pomad, wód oraz ampułek zawierających składniki odżywcze, odbudowujące strukturę włosa (np. zawierające ceramidy), wygładzające, ułatwiające rozczesywanie. Działanie pielęgnacyjne związane jest z zawartymi w nich woskami, olejami i parafiną. Regenerująco natomiast działają rozpuszczalne w wodzie proteiny wiążące się z keratyną i wygładzające włosy. Dodatek kwasów np. cytrynowego czy mlekowego powoduje rozpulchnienie włosa i w konsekwencji jego wygładzenie. Wspomniane produkty zawierają również szereg substancji zapobiegających elektryzowaniu się włosa i chroniących przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważne aby stosować je zgodnie z zaleceniami, ponieważ ich niewłaściwe użytkowanie może obciążyć włosy i doprowadzić do ich przetłuszczenia. O maskach i odżywkach powinny szczególnie pamiętać posiadaczki farbowanych włosów, których struktura została uszkodzona w wyniku działania silnych środków utleniających. W okresie letnim pielęgnację mogą wspomóc tzw. mgiełki nawilżające zawierające ekstrakty roślinne i witaminy.