Search
Advertisement
  • Jak walczyć z bólem brzucha?

    Silny ból brzucha może być wywołany przez wiele różnych czynników. Należą do nich nie tylko różne choroby układu pokarmowego takie, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, wrzody na żołądku czy inne przypadłości, ale także na przykład niestrawność.Read More »
  • Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny pilnik do paznokci?

    Osoby, które dbają o własny wygląd bardzo często dużą wagę przykładają także do troski o paznokcie. Niejedna osoba, szczególnie wśród kobiet, zwraca uwagę właśnie na ten niepozorny element ciała.Read More »

Jak zadbać o kondycję włosów – kosmetyki niezbędne w Twojej łazience

Ochrona przed czynnikami fizycznymi, mechanicznymi, a także wpływ na regulacje temperatury ciała – to główne zadania włosów, występujących niemal na całym ciele. O włosy na głowie dbamy ze szczególną starannością. Wyrastających w innych miejscach, np. na nogach i pod pachami próbujemy się skutecznie pozbyć. Bujne, piękne włosy na głowie są oznaką zdrowia, witalności i dobrej kondycji organizmu.

Z czego składa się włos?

kondycję włosówWłosy zbudowane są z korzenia, który osadzony jest w skórze oraz łodygi wystającej ponad skórę. W centrum korzenia, czyli w brodawce włosa, w komórkach macierzystych powstają komórki włosa, które ulegają keratynizacji. Korzeń otoczony jest naczyniami krwionośnymi, które odżywiają włosy i całą skórę głowy oraz usuwają substancje, toksyczne i szkodliwe. Na stan włosów wpływa szereg czynników, zarówno zewnętrznych jaki i wewnętrznych (sposób odżywiania, hormony, stres, warunki genetyczne)

Myjemy głowę

Istotny wpływ  na stan i wygląd włosów w dużym stopniu ma ich prawidłowa pielęgnacja. Obejmuje ona przede wszystkim oczyszczanie włosów i skóry głowy odpowiednim szamponem dobranym do typu włosów, wzbogaconym o składniki pielęgnacyjne, odżywcze, lecznicze. Mycie skóry głowy i włosów należy przeprowadzić dwukrotnie, dokładnie wmasowując preparat w skórę głowy, a następnie obficie spłukać wodą. Masaż skóry głowy, wykonywany w trakcie aplikacji preparatu poprawia jej ukrwienie, odżywienie i dotlenienie tkanek, a także wchłanianie składników zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. W zależności od stopnia przetłuszczania, włosy należy myć dwa, trzy razy tygodniowo, a przy intensywnym przetłuszczaniu nawet każdego dnia.

Jaki szampon do włosów wybrać?

Włosy normalne oczyszczamy łagodnymi szamponami, bez efektu mocnego odtłuszczania. Do włosów przetłuszczających zaleca się stosowanie szamponów wzbogaconych np. w ekstrakty roślinne zawierające garbniki czy pochodne kwasu abietynowego, zapobiegające szybkiemu przetłuszczaniu. Produkty te pozbawione są składników natłuszczających. Preparaty przeznaczone do mycia włosów suchych wzbogacone są w związki lanoliny, oleje roślinne oraz substancje zatrzymujące wilgoć np. pantenol, a także substancje wygładzające i ułatwiające rozczesywanie np. silikony, proteiny. Szampony do pielęgnacji włosów zniszczonych bazują na składnikach stosowanych w produktach do włosów suchych. Włosy zniszczone wymagają jednak wyższej ich koncentracji. Specjalnego traktowania potrzebują włosy i skóra głowy dotknięte łupieżem. Dla osób z tą dolegliwością przeznaczone są szampony wzbogacone w składniki biologicznie czynne np. siarczek selenu, pirytion cynku, cyklopiroksoaminę.

Teraz odżywianie, regeneracja i wygładzanie włosów!

Kolejnym etapem pielęgnacji jest odżywienie włosów i skóry głowy. Drogerie i apteki oferują szeroki wybór odżywek, masek, żeli, pomad, wód oraz ampułek zawierających składniki odżywcze, odbudowujące strukturę włosa (np. zawierające ceramidy), wygładzające, ułatwiające rozczesywanie. Działanie pielęgnacyjne związane jest z zawartymi w nich woskami, olejami i parafiną. Regenerująco natomiast działają rozpuszczalne w wodzie proteiny wiążące się z keratyną i wygładzające włosy. Dodatek kwasów np. cytrynowego czy mlekowego powoduje rozpulchnienie włosa i w konsekwencji jego wygładzenie. Wspomniane produkty zawierają również szereg substancji zapobiegających elektryzowaniu się włosa i chroniących przed destrukcyjnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważne aby stosować je zgodnie z zaleceniami, ponieważ ich niewłaściwe użytkowanie może obciążyć włosy i doprowadzić do ich przetłuszczenia. O maskach i odżywkach powinny szczególnie pamiętać posiadaczki farbowanych włosów, których struktura została uszkodzona w wyniku działania silnych środków utleniających. W okresie letnim pielęgnację mogą wspomóc tzw. mgiełki nawilżające zawierające ekstrakty roślinne i witaminy.

Comments are closed.